INFOLINIA MEDYCZNA: +48  89 679 02 42

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wagi niemowlęce - dlaczego kontrolowanie masy ciała u niemowląt jest tak ważne?

Wagi niemowlęce - dlaczego kontrolowanie masy ciała u niemowląt jest tak ważne?

 

Wagi niemowlęce to urządzenia, z pomocą których można wyznaczać masę ciała, zarówno noworodków, niemowląt, jak również i starszych dzieci. W pierwszych miesiącach życia jest to niezwykle ważne, aby na tej podstawie sprawdzić, czy dziecku dostarczane są potrzebne do zaspokojenia jego potrzeb, odpowiednie składniki odżywcze. W sposób szczególny regularny pomiar masy ciała jest istotny dla wcześniaków, dzieci zmagających się z różnego rodzaju chorobami, a także i niemowlakami, które mają problemy z regularnym jedzeniem. Rynek oferuje nam różnorodne wagi dla niemowląt, które różnią się sposobem pomiaru, dostępnymi funkcjami czy też samą dokładnością. Na co więc zwrócić uwagę wybierając konkretną wagę dla dzieci? Jak kontrolować przyrost masy ciała, aby był on miarodajny?

Wagi niemowlęce - wyposażenie szpitali i przychodni

Bez wątpienia wagi niemowlęce odgrywają niezwykle ważną rolę i są one obowiązkowym wyposażeniem oddziałów, na których znajdują się nowonarodzone dzieci, jak również i dzieci chore. To także niezbędny sprzęt, który musi znaleźć się w przychodni leczniczej, w gabinecie pediatry czy położnej. Co więcej, dziś część rodziców stawia na profesjonalne wagi medyczne dla niemowląt także i na użytek własny, mając możliwość codziennego kontrolowania tego, jakże istotnego parametru. 

 

Rynek oferuje nam różnorodne produkty w tej kategorii, pozwalając dopasować sprzęty najlepiej, jak tylko to możliwe, do potrzeb jego użytkowników. Dawniej stosowano wagi mechaniczne, jednak te ze względu na małą dokładność i precyzyjność, zastąpione zostały przez wagi elektroniczne. Te poprzez swoją wielofunkcyjność, a także i sam układ cyfrowy, są precyzyjne, bardzo dokładne i na pewno warte swojej ceny. Nowoczesne urządzenia posiadają wiele ciekawych możliwości, dzięki którym okazują się być tak praktyczne w swoim codziennym użytkowaniu.

 

Wagi niemowlęce to idealny sposób na kontrolowanie tempa przybierania na wadze przez dziecko. Takie urządzenia znacząco różnią się od klasycznych wag, bowiem są one skierowane typowo dla niemowlaków, gwarantując i dokładny pomiar i pełne bezpieczeństwo

Dlaczego kontrolowanie przyrostu masy ciała jest ważne?

Masa ciała jest jednym z najważniejszych parametrów, jakie bierze się pod uwagę w przypadku kontrolowania rozwoju dziecka w pierwszych tygodniach jego życia. W chwili narodzin, noworodek ma średnio około 3,5 - 3,8 kilograma. Każdy w pierwszych dniach życia traci około 10 - 15% masy ciała. Po około 2 - 3 tygodniach wraca do tej z chwili narodzin. Nie ma konkretnych wytycznych, ile dokładnie powinna wynosić waga w poszczególnych tygodniach, jednak przyjmuje się, iż przybieranie na wadze powinno wynosić 10 - 30 gramów na dobę w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia! Do 6 miesiąca życia waga rośnie stosunkowo szybko i zostaje na tym etapie podwojona, a następnie wciąż się zwiększa, ale nie w tak szybkim tempie, co jest spowodowane przede wszystkim większą już ruchliwością dziecka. 

Co wyróżnia wagi dla niemowląt?

Wagi dla niemowląt mają przede wszystkim specyficzną konstrukcję, aby mogły zagwarantować dziecku bezpieczeństwo. Szalki zostały w taki sposób zaprojektowane, aby można było dokonywać pomiarów zarówno noworodka w pozycji leżącej, jak również i niemowlaka, który już siedzi. Odpowiednio wyprofilowane szalki stanowią więc kluczowe znaczenie, na jakie na pewno należy zwrócić szczególną uwagę. Jak więc wyglądają? Kształtem przypominają wannę z podwyższonymi brzegami, które dodatkowo są zaokrąglone. W ten sposób można więc chronić dziecko przed wypadnięciem czy też uderzeniem. 

 

Co jeszcze? Na pewno istotne znaczenie ma dokładność wagi. Te najlepsze, pozwalają dokonywać idealnych pomiarów, dlatego też na taką dokładność należy w sposób szczególny zwrócić uwagę. Istotne jest przy tym tarowanie, gdy na przykład podłożymy pod ciało dziecka pieluszkę. Ważną rolę odgrywa również niewielki jej rozmiar, możliwość zmiany szalek, a także funkcja automatycznego wyłączania czy zapisywania wyników. Każdy element ma znaczenie, aby taka waga niemowlęca mogła spełniać swoje zadania, zarówno na potrzeby szpitali, przychodni, gabinetów pediatrycznych, jak również i samych rodziców. 

Wagi SECA - najlepszy wybór na rynku

Wśród polecanych produktów, jakie oferuje nam branża medyczna w kwestii wag niemowlęcych, z całą pewnością wartą uwagi propozycją będzie waga SECA. Ta cieszy się uznaniem środowiska lekarzy, jak również i młodych rodziców. Co więc je wyróżnia? Co sprawia, że tak chętnie są one wybierane?

 • doskonała jakość tworzywa
 • łatwość czyszczenia
 • prosta obsługa
 • zapisywanie wyników w pamięci
 • blokada wyniku ważenia
 • podziałka do 0,01 kilograma
 • wymienne szalki dla dzieci w różnym wieku
 • duży wyświetlacz gwarantujący czytelny odczyt
 • obliczenia masy ciała dziecka na podstawie siatki centylowej

 

Dodatkowe funkcje:

To, co na pewno wyróżnia wagi SECA, to przede wszystkim funkcje, jakie poszczególne modele posiadają. I tak, do tych najważniejszych zaliczyć możemy między innymi:

 

 • funkcja HOLD - jest to przytrzymywanie wyniku ważenia, który nie znika, jeśli tego nie chcemy. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy zważymy dziecko i chcemy je odłożyć w bezpieczne miejsce lub ubrać. Wynik będzie cały czas widoczny na wyświetlaczu
 • funkcja TARA - dzięki tej opcji można wyzerować wagę w momencie, gdy coś na niej położymy, na przykład kocyk, pieluszkę czy ulubionego pluszaka. 
 • funkcja BMIF - jest to funkcja Breast Milk Intake, dzięki której można sprawdzić, ile podczas karmienia, dziecko spożyło mleka. Wystarczy dokonać pomiaru przed karmieniem i po karmieniu, by waga wyliczyła różnicę.
 • funkcja AUTO - OFF - jest to automatyczne wyłączanie się wagi, gdy ta nie jest użytkowana przez dłużej, niż 20 sekund. 

 

 

W sklepie medycznym Kredos otrzymać można różnorodne wagi medyczne, zarówno te niemowlęce, jak również i dla dorosłych, na potrzeby szpitali i placówek medycznych. Oferta jest tak różnorodna i bogata, iż każdy z pewnością znajdzie najlepsze produkty właśnie dla siebie.

 

Aby waga dla dziecka mogła spełniać swoje zadania, niezbędne jest umiejętne z niej korzystanie. Jak więc je użytkować? Jak zatroszczyć się o dokładny pomiar? 

 1. Wagę należy umieścić w takim miejscu, w którym podłoże będzie stabilne i twarde, a dziecko w trakcie badania w pełni bezpieczne
 2. Istotne jest to, aby waga była sucha, miała sprawne baterie i była regularnie sprawdzana pod kątem sprawności i używalności
 3. Należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi, która jest dołączona do każdego modelu wagi. 

 

Bez wątpienia wagi niemowlęce odgrywają niezwykle ważną rolę, jeśli chodzi o kontrolowanie tempa przyrostu masy ciała. Ten parametr sprawdzany jest od razu po urodzeniu, a także podczas kilkudniowego pobytu dziecka na oddziale. Po powrocie do domu, istotne znaczenie odgrywają regularne wizyty położnej, która ma za zadanie taką wagę kontrolować i w razie niepokojących wzrostów czy spadki wagi - reagować. Waga dla niemowląt jest szczególnie ważna dla wcześniaków i dzieci, które mają problem ze zwiększeniem masy ciała i dla tych, które mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Numerem jeden na rynku są na pewno wagi niemowlęce SECA, które w tej kategorii produktów, nie mają sobie równych.