INFOLINIA MEDYCZNA: +48  89 679 02 42

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak wybrać najlepszą wagę do użytku domowego?

Waga łazienkowa jest urządzeniem znajdującym się w prawie każdym domu. Umożliwia ona kontrolowanie masy ciała, co jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia. Jak zatem wybrać wagę łazienkową? Wbrew pozorom, jej zakup nie jest taki prosty, bowiem same te urządzenia różnią się między sobą tak budową, jak i funkcjami.

 

Rodzaje wag łazienkowych

Wagi łazienkowe można podzielić na trzy rodzaje. Są to: wagi mechaniczne, wagi elektroniczne i wagi smart.

Wagi elektryczne, tak samo jak wagi mechaniczne, działają na zasadzie odkształcania sprężyny pod wpływem nacisku. To, co z kolei różni te urządzenia, to fakt, że w wadze elektronicznej odkształcenie mierzone jest tensometrem. Niektóre z nich korzystają też z przetworników hydraulicznych. W obu jednak przypadkach, czujnik wagi wysyła sygnał do przetwornika analogowo-cyfrowego, który wyświetla dokładny pomiar na jej ekranie. Do zasilania elektronicznych wag łazienkowych potrzebne są baterie.


Waga mechaniczna funkcjonuje ona w oparciu o mechanizm analogowy, który uruchamia się, gdy staniemy na wadze. Wartość pomiaru odczytujemy zazwyczaj za pomocą specjalnej wskazówki,. Zaletą wag analogowych jest ich niższa cena, a także brak konieczności zakupu baterii. Jednak taka waga bardzo często się myli a błąd pomiaru może wynieść nawet kilogram. Z tego właśnie powodu, tradycyjne łazienkowe wagi mechaniczne powoli odchodzą w zapomnienie.

Z kolei, wagi elektroniczne, działają na baterie i posiadają cyfrowy ekran, który wyświetla pomiar. Elektroniczne wagi łazienkowe gwarantują znacznie większą dokładność. Dzięki zastosowaniu w nich rozwiązania cyfrowego, błędy w pomiarze są dużo mniejsze, i w zależności od modelu, wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset gramów.

Natomiast, najnowocześniejszym rodzajem wag są modele smart, które posiadają dodatkowe, przydatne funkcje. Wysyłają one delikatne i nieodczuwalne dla człowieka impulsy elektryczne i mierzą w ten sposób opór tkanek, badając skład ludzkiego ciała. Najnowocześniejsze modele,mogą mieć wbudowany moduł bluetooth, który łączy się ze smartfonem za pomocą aplikacji.

Zakres pomiaru wagi

Zakres większości wag elektronicznych wynosi od 2 do 150 kilo. Niektórzy producenci mają jednak w swojej ofercie wagi z górnym limitem wagi nawet 200 kilogramów.

Natomiast, jeżeli oprócz sprawdzania swojej wagi, chcemy również ważyć przedmioty stosunkowo lekkie, dolna granica powinna być jak najmniejsza. Obecnie wagi najczęściej posiadają minimalny zakres pomiaru na poziomie około 2 kilogramów. Warto też zwrócić uwagę na to, jaka jest podstawowa jednostka miary w danym modelu, żeby nie być zmuszonym przeliczać na kilogramy uncji, czy też funta.

Dokładność pomiaru

Najtańsze modele wag wskazywać będą pomiary z dokładnością do 500 g, zaś te z wyższego segmentu nawet do 50 g. W jaki sposób można sprawdzić czy konkretna waga łazienkowa dobrze waży? Najlepiej wykonać jest w tym celu test przy pomocy produktów, które mają określoną wagę na opakowaniu – mogą być to kilogramowe paczki cukru lub proszek do prania.

Materiał wykonania

Najwygodniejsze wśród wag elektronicznych, to urządzenia wykonane z plastiku. Są lekkie, łatwe w czyszczeniu i stosunkowo tanie. Jeśli wybieramy wagę ze szkła hartowanego, należy zachować ostrożność, bo szklany materiał może się potłuc.. Najsolidniejsze, a zarazem lekkie i łatwe w przenoszeniu jest aluminium. Wagi wykonane z niego będą najbardziej odporne na uszkodzenia. Pragnąc wybrać model ekologiczny, można zdecydować się na wagę wykonaną z drewna czy bambusa

Antypoślizgowość

Wybierając wagę łazienkową, warto sprawdzić, czy jest ona wyposażona w antypoślizgowe nóżki oraz czy ma wystarczająco matową powierzchnię. W przeciwnym razie, korzystanie z wagi tuż po wyjściu z kąpieli może okazać się ryzykowne.

Wyświetlacz

Należy zwrócić uwagę, czy dana waga jest wyposażona w podświetlany ekran. Większość wag elektronicznych posiada wyświetlacze LED lub LCD. Pierwsze z nich pobierają mniej energii i są wyraźniejsze. Przydatna jest też funkcja pozwalająca dopasować wielkość cyfr wyświetlacza do osobistych preferencji użytkownika.

 

Dodatkowe funkcje

Najpopularniejszym, dodatkowym wyposażeniem wagi jest automatyczny włącznik, który uruchamia urządzenie, gdy stoi się na nim oraz wyłącza je po krótkiej chwili bezczynności. Pomaga ono w zmniejszeniu zużycia baterii.

Jeszcze kilka lat temu profesjonalne wagi, które pozwalają zmierzyć nie tylko ciężar naszego ciała, ale też inne wskaźniki, takie jak BMI, można było spotkać jedynie w gabinetach lekarskich i prestiżowych siłowniach. Dziś, są już one dostępne dla każdej osoby. Przesyłają delikatne i całkowicie nieodczuwalne impulsy elektryczne, mierząc opór poszczególnych tkanek, dzięki czemu są w stanie dokładnie zbadać skład naszego ciała, zmierzyć zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej, gęstość tkanki kostnej, a także ilość wody w organizmie.

Urządzenia te wyliczają także, jaki procent naszej ogólnej masy ciała stanowi tkanka tłuszczowa. Do jej pomiaru wykorzystywana jest bioelektryczna impedancja. Waga taka po wysłaniu impulsu elektrycznego, oblicza czas jego przepłynięcia przez ciało, podając wynik. Nowoczesne wagi są również w stanie obliczyć masę i gęstość tkanki kostnej, co umożliwia szybszą reakcję na osteoporozę.

Elektroniczne urządzenia do pomiaru masy ciała wyliczają BMI (Body Mass Index) oraz BMR (Basal Metabolic Rate). BMI jest wskaźnikiem prawidłowej masy ciała, natomiast BMR, to wskaźnik podstawowej przemiany materii. Dzięki niemu, możemy określić zapotrzebowanie kaloryczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Możliwość zapisu danych i utworzenia oddzielnych kont wszystkim domownikom sprawia, że każdy z nich może na bieżąco obserwować i wpływać na to, jak zmienia się jego ciało. Dodatkowo nowoczesne wagi podają także wiek metaboliczny, a także temperaturę powietrza. Do tego dochodzą również możliwości zapamiętywania pomiarów, wprowadzania profilów użytkowników, różnego rodzaju statystyk, funkcja mowy, a także połączenie z portalami społecznościowymi.

Wybrane wagi łazienkowe mogą również współpracować z komputerem, do którego są podłączane za pomocą kabla USB. Dzięki temu możliwe jest zapisanie pomiarów i analiz oraz stworzenie wykresów procentowych przydatnych w trakcie kontroli masy ciała.

Wygląd wagi

Zapewne wiele osób zastanawia się, jaka waga łazienkowa sprawdzi się najskuteczniej. Najlepiej jest zakupić taką, która pozwala wygodnie stanąć na niej całą powierzchnią stóp oraz umożliwia łatwy odczyt pomiaru Z tego właśnie względu, zewnętrzna część wagi, zwana platformą – powinna być zarówno wygodna, jak i funkcjonalna. Poszukując nowoczesnej i funkcjonalnej wagi łazienkowej, warto też zwrócić uwagę na jej estetyczny wygląd. W sprzedaży znajdują się niezwykle zróżnicowane modele, które bez trudu można dopasować do swoich upodobań czy stylu wnętrza. Będą one różnić się zarówno materiałem, z jakiego je wyprodukowano, kształtem, który może być kwadratowy, owalny, prostokątny lub nieregularny, a także stylem i kolorystyką wykończenia.